Kwiaty to jeden z bardziej charakterystycznych elementów na pogrzebie. Wiązanki i wieńce przynoszone są na grób w dniu pogrzebu, aby wyrazić szacunek i tęsknotę po zmarłym.

Po jakim czasie od pogrzebu można uprzątnąć kwiaty?

Kwiaty niosą za sobą ogromną symbolikę. Podobnie jak ludzie są kruche i niewytrwałe, ale ich symbolika jest o wiele głębsza. W zależności od gatunku każdy kwiat może symbolizować co innego. Tak przykładowo róża to miłość, a kalie to symbol czystych serc i żałoby. Dlatego właśnie na pogrzebach stosuje się określone gatunki kwiatów, które w połączeniu z właściwymi kolorami, tworzą piękny przekaz.

Najczęściej wybierane kolory kwiatów:

  • Fioletowy – symbol żałoby
  • Niebieski – symbol tęsknoty
  • Biały – czystość i niewinność

Polska tradycja mówi, że kwiaty powinny pozostać na grobie przynajmniej od 4 do 6 tygodni. Wiele osób nadal trzyma się tego zwyczaju, chociaż kwiaty z każdym dniem usychają i prezentują się coraz gorzej. Nieestetyczny wygląd i brzydki zapach, wywołany z gniciem kwiatów, powoduje, że wiele osób decyduje się posprzątać grób o wiele szybciej. Jednym z przykładów racjonalnego dbania o estetykę grobu jest stopniowe wyrzucanie przez rodziny gnijących kwiatów. Dzięki temu na grobie pozostają wyłącznie te, które prezentują się jeszcze całkiem estetycznie.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu rodzina osobiście nie może uprzątnąć grobu, warto zdecydować się na usługę opieki nad grobami zakładu pogrzebowego Mementum. Pracownicy posprzątają dokładnie grób, a w miejsce uschniętych wiązanek postawią świeży bukiet kwiatów. Dzięki temu grób będzie prezentował się dużo estetyczniej i godniej.