W Polsce najczęściej wybieraną formą pochówku jest pogrzeb tradycyjny – a więc taki, który odbywa się w trumnie. Nie można jednak zignorować rosnącego zapotrzebowania na pogrzeby urnowe. Kremacja stanowi na dzień dzisiejszy 30% wszystkich pogrzebów w Polsce. Jest to znaczny przyrost takiej formy pochówku od 1990 roku, kiedy tego typu pogrzeby, dopiero zaczynały pojawiać się w Polsce.

Stosunek kościoła do kremacji

Wiele osób obawia się, że kremacja nie jest praktyką zgodną z ich wiarą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stosunek do kremacji różni się w zależności od wyznania. Jednak kościół katolicki, jak i parafie ewangelickie zezwalają na taką formę pochówku.

Dlaczego pogrzeby urnowe stają się coraz bardziej popularne?

Za kremacją przemawia kilka czynników. Po pierwsze tego typu forma pochówku jest o wiele tańsza. Koszt zakupy trumny kremacyjnej, urny oraz usługi kremacyjnej jest bardziej konkurencyjny, niż w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Drugim aspektem jest fakt, że na największych nekropoliach w Polsce maleje liczba grobów ziemnych. W związku z tym, aby nie organizować pogrzebu na oddalonym od rodzinnego miasta cmentarzu, Rodziny decydują się na kremację. Urnę z prochami można złożyć w kolumbarium lub w istniejącym grobie. Tym samym najbliżsi zmarłego będą mogli częściej odwiedzać grób.

Spełnienie ostatniej woli jest wyrazem szacunku

Najważniejszą kwestią jest jednak ostatnia wola. Wiele osób w rozmowie z rodziną jasno komunikuje, jaką formę pochówku preferuje. Niezależnie więc od sytuacji materialnej lub wolnych grobów ziemnych, rodzina musi wypełnić wolę swojego bliskiego i uszanować jego prośbę. Rozmowa o własnym pogrzebie, chociaż nie wydaje się niczym przyjemnym, zajmuje nie więcej jak dziesięć minut, a pozwala oszczędzić najbliższym stresu i bezradności w przyszłości.

Zakład Pogrzebowy Mementum wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klientów i od lat organizuje kompleksowe pogrzeby urnowe. W zakładzie pogrzebowym przy ulicy Garbary 63 pracownicy rozwiewają wszystkie wątpliwości oraz są przygotowani do udzielenia odpowiedzi na każde pytanie z zakresu organizacji pogrzebu. W zakładzie można wybrać również odpowiednie akcesoria funeralne w tym urny drewniane lub metalowe.