Przed pierwszym listopada nagrobki lśnią czystością. Nie jest to zbytnio zaskakującym stwierdzeniem, gdyż w ten sposób chcemy okazać szacunek naszym bliskim. Niestety, w ciągu roku nie każdy ma możliwość częstego doglądania pomników swoich bliskich. W takich sytuacjach warto skorzystać z opieki nad grobami, którą oferuje profesjonalne zakłady pogrzebowe jak Zakład Pogrzebowy Mementum w PoznaniuW innym przypadku można zdecydować na samodzielne wyczyszczenia nagrobka tak, aby efekt był widoczny przez długie tygodnie.  

Najważniejszą kwestią jest świadomość, z jakiego materiału został wytworzony nagrobek. Odpowiednio dobrany preparat może poprawić kondycję tworzywa, a tym samym przedłużyć jego żywotność. Jak należy więc sprzątać pomniki?  

Z CZEGO WYKONANE SĄ NAGROBKI?  

Najczęściej na cmentarzach można spotkać nagrobki wykonane z trzech materiałów: lastryko, marmuru i granitu. Ten pierwszy jest tworzywem starszej generacji, który chętnie był wykorzystywany w ubiegłych latach. Jest on mieszaniną wody, cementu oraz grysu. Dodatkowo dodaje się w niektórych przypadkach do niego barwnik, aby nadać odpowiednią barwę tworzywu. Zarówno granit, jak i marmur to skały naturalne, które w porównaniu do lastryko są łatwiejsze w piegnacji.  

JAK DBAĆ O NAGROBKI?  

Granit jest bardzo prostym materiałem, który nie wymaga specjalnych środków czyszczących. Co więcej, wszystkie środki nabłyszczające lub posiadające w swoim składzie substancje mocno chemiczne, mogą wywołać jego matowienia, dlatego najlepszym czyściwem zawsze będzie woda i gąbka. Podobna sytuacja ma się z droższym odpowiednikiem – marmurem, który swoją wysoką cenę rekompensuje łatwością w czyszczeniu.  

Marmur również najlepiej współpracuje z samą wodą. Po skończonym czyszczeniu marmuru warto osuszyć go suchą szmatką. Materiał ten po pewnym czasie naturalnie będzie matowieć, w takiej sytuacji można zastosować pastę nabłyszczającą lub środek do konserwacji marmuru.  

Najbardziej skomplikowane w pielęgnacji są nagrobki z lastryko. Ich materiał charakteryzuje się wysoką porowatością. Woda i zabrudzenia z łatwością wnikają w strukturę materiału, obniżając tym samym jego estetykę. W przypadku marmuru i granitu odpowiednim czyściwem jest woda i ściereczka, ale do czyszczenia nagrobka z lastryko warto użyć szczotki. Dzięki swoim włoskom dogłębniej wyczyści miejsca, które ścierka lub gąbka pominie. Sama woda również może być niewystarczająca. Najlepszym i najtańszym preparatem do czyszczenia tego typu nagrobków jest woda i płyn do mycia naczyń. Po wysuszeniu dobrze jest zastosować preparat z silikonem. Dobrym sposobem na nadanie blasku pomnikowi jest natłuszczenie go olejem roślinnym.  

PIELĘGNACJA NIE JEST RAZ NA ZAWSZE 

Częste deszcze, wiatr, ekspozycja na słońce i zmieniające się pory roku odbijają swoje piętno na nagrobkach. O ile ich generalne czyszczenie można wykonywać dwa, trzy razy w roku, to o ogólny porządek powinno dbać się częściej. Zwiędłe kwiaty, spalone znicze, niezagrabione liście wizualnie sprawiają, że nagrobek sprawia wrażenie zaniedbanego. Jeśli nie mamy możliwości regularnego sprzątania nagrobków, warto zlecić to firmie oferującej taką usługę.