Zakład Mementum coraz częściej organizuje pogrzeby na cmentarzach w Poznaniu. Junikowo to drugi co do wielkości największy cmentarz w Poznaniu. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, a główne wejście prowadzi od strony ul. Grunwaldzkiej. Na jego powierzchni wynoszącej 92,96 ha, znajdują się kwatery przeznaczone dla powstańców wielkopolskich oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Historia

Cmentarz powstał na terenie dawnego poligonu, przekazanego miastu przez Urząd Ziemski w 1927 roku. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce dopiero 21 lat później. W kolejnych latach rozszerzono cmentarz o tereny lasu. Powodem długoletniego opóźnienia w otwarciu cmentarza była długa realizacja projektu na zagospodarowanie terenu. Początkowo konkurs na najlepsze wykorzystanie dawnego poligonu zdobyli Jerzy Beil i Zygmunt Tarasin. Ich projekt jednak nigdy nie doszedł do skutku. Kolejny projekt sporządzony przez Mariana Spychalskiego w 1934 roku zakładał zagospodarowanie terenu pod względem bujnej zieleni oraz budowę monumentalnej kaplicy.

Pomniki

Na cmentarzu znajdują się dwa symboliczne pomniki. Pierwszy z nich to płyta upamiętniająca płk. Henryka Kowalówkę, który umieszczony jest na kwaterze żołnierzy AK. Drugi to pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim oraz żołnierzom poległych w latach 1918-1920. W części starego cmentarza garnizonowego znajduje się 393 mogił. Wszystkie nagrobki wykonane zostały ze sztucznego kamienia w kształcie krzyży. Każdy nagrobek zdobi wizerunek orła w koronie. Uwagę przykuwają również nietypowe grobowce poznańskich Romów.

Pochowani na Cmentarzu w Junikowie

Cmentarz Junikowo jest miejscem spoczynku wielu wyjątkowych osobistości w tym poetów, polityków, naukowców i sportowców. Znajdują się tu m.in. groby Stefana Berezewskiego, Macieja Krzysztofa Frankiewicza, Barbary Sobotty czy Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka.