organizacja pogrzebów

Zbiór dobrych rad

organizacja pogrzebu

Kondolencje

Mementum to zakład pogrzebowy z tradycjami. Przygotowaliśmy dla Państwa podstawowe zasady pogrzebowego savoir vivre. Utrata bliskiej osoby to dla rodziny duży cios. Ważne jest, aby w trudnym okresie okazać żałobnikom wiele wsparcia. Istotną kwestią jest złożenie kondolencji. Należy podejść do tego z dużą ostrożnością. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest złożenie ich osobiście na pogrzebie lub tuż po nim. Jednak nie zawsze jest możliwa fizyczna obecność na uroczystości… Wtedy wypada wysłać list pisany odręcznie zawierający wyrazy współczucia. Na kondolencje pisemne wypada odpowiedzieć samodzielnie.

Strój

Kolor czarny kojarzy nam się z żałobą, podkreśla głęboki żal po stracie bliskiej osoby. Nie oznacza to jednak, że wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą nosić stroje w tym kolorze. Właściwie czerń zarezerwowana jest dla najbliższej rodziny. Pozostali żałobnicy mogą okazać szacunek zmarłemu i jego rodzinie, sięgając po inne stonowane kolory, np. ciemny granat lub grafit. Dla kobiety odpowiedni będzie strój z zakrytymi ramionami i niedużym dekoltem, jeśli będzie to sukienka lub spódnica – najlepiej aby sięgała do kolan. W przypadku mężczyzn klasycznym strojem na uroczystość pogrzebową jest garnitur. W obu przypadkach dodatki powinny być proste i stonowane, tak aby cały strój prezentował się schludnie i skromnie.

Stypa

Na stypę zaprasza się najbliższą rodzinę oraz przyjaciół osoby zmarłej. Przyjezdnych wypada poinformować o okolicznościach spotkania nieco wcześniej. Zazwyczaj organizatorzy uroczystości informują o stypie po zakończeniu pogrzebu.

Wiązanki i wieńce

Wiązanki, które przynosimy dla osoby zmarłej powinny pozostać w pastelowych barwach. Możemy złożyć je w kościele przy trumnie lub przy grobie po zakończeniu uroczystości pogrzebowej. Do kwiatów można dołączyć skromną szarfę z kilkoma słowami w ramach ostatniego pożegnania. Większe bukiety przynoszą zazwyczaj osoby, które były zmarłej osobie najbliższe, dalsi znajomi powinni ograniczyć się do skromnej ilości i wielkości wiązanki. Rodzaje kwiatów odpowiednich na pogrzeb to róże, goździki, chryzantemy, lilie, gerbery, astry i mieczyki. Jeśli będziesz miał wątpliwości warto poradzić się florysty.

Niemożność uczestnictwa w pogrzebie

Śmierć jest zawsze czymś nieoczekiwanym. Nagłe odejście bliskiej osoby może uniemożliwić niektórym uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej. W takim przypadku należy powiadomić najbliższą rodzinę zmarłego o nieobecności. Wypada również przy możliwej okazji osobiście złożyć  skromny wieniec na grobie.

Dalsi znajomi

Jeśli nie należysz do najbliższej rodziny zmarłego wypada abyś pojawił się na ceremonii w kościele, jednak nie musisz uczestniczyć na całym pogrzebie. Miejsca przy trumnie na Mszy Świętej oraz tuż za nią podczas ostatniej drogi nieboszczyka powinna najmować najbliższa rodzina.

Żałoba

Jest to coś indywidualnego dla każdego z nas. Tradycyjnie zakłada się, że czas opłakiwania po śmierci współmałżonka powinna trwać rok; rodziców, rodzeństwa, dziadków – pół roku. W tym okresie należy ubierać się skromnie, nie trzeba ograniczać się jednak tylko do koloru czarnego.  Najlepiej dobierać stonowane kolory dla swojej garderoby.

Pogrzeb a religia

Jeśli jesteś niewierzący lub odmiennego wyznania, ale mimo to postawiasz wziąć udział w uroczystości pogrzebowej – wypada, abyś dostosował się do zasad towarzyszących danej religii. Zrób to z szacunku do zmarłego oraz pozostałych uczestników pogrzebu.